ZUS odchodzi od plastikowych legitymacji dla seniorów

mLegitymację można ściągnąć po wcześniejszym zalogowaniu się do bezpłatnej aplikacji mObywatel.

You are currently viewing ZUS odchodzi od plastikowych legitymacji dla seniorów

Od wczoraj jest dostępna legitymacja emeryta w wersji elektronicznej. Jeżeli legitymacja emeryta i rencisty nie jest widoczna w dokumentach, które można dodać – należy zaktualizować aplikację mObywatel.

ZUS rozstaje się z plastikową wersją legitymacji wydawanych po przyznaniu emerytury. Każdej osobie, która ma już przyznaną emeryturę lub rentę i wcześniej posługiwała się legitymacją w formie plastikowej karty identyfikacyjnej (przed 1 stycznia 2023 r.) zostanie automatycznie udostępniona także legitymacja w wersji elektronicznej.

– Te osoby mogą korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nowi emeryci dostaną legitymację tylko w wersji elektronicznej – dodaje.

Reklama
Z legitymacji emeryta-rencisty wydanej przez ZUS w formie elektronicznej można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, po zalogowaniu się do mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”.

– od razu uprzedzam osoby, które z mObywatela korzystają już od dawna, że legitymacja emeryta może nie być widoczna w dokumentach, które można dodać. To oznacza, że należy zaktualizować aplikację mObywatel – wyjaśnia.

Według rzeczniczki, mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfonu, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.

– Jeżeli ktoś bardzo będzie chciał dostać od nas legitymację w formie plastikowej karty – może ją uzyskać po złożeniu do nas wniosku na formularzu ERL – zapewnia Kowalska-Matis.

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

mLegitymacja to po udostępnieniu bezpłatnej aplikacji mZUS, kolejny krok na drodze elektronizacji kontaktów ZUS z klientami.

Źródło: Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama