Zatrzymani za nielegalny pobyt w strefie Schengen

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu podczas  prowadzanych kontroli mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji zatrzymali 8 cudzoziemców, z których 5 podawało się za obywateli Egiptu, jeden deklarował że pochodzi z Indii, natomiast dwóch kolejnych oświadczyło, że są Syryjczykami. Do zatrzymania pierwszej 5-cio osobowej grupy złożonej z obywateli Egiptu, którą do Niemiec […]

You are currently viewing Zatrzymani za nielegalny pobyt w strefie Schengen
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu podczas  prowadzanych kontroli mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji zatrzymali 8 cudzoziemców, z których 5 podawało się za obywateli Egiptu, jeden deklarował że pochodzi z Indii, natomiast dwóch kolejnych oświadczyło, że są Syryjczykami.

Do zatrzymania pierwszej 5-cio osobowej grupy złożonej z obywateli Egiptu, którą do Niemiec usiłował przewieźć 28-letni obywatel Turkmenistanu doszło w ubiegły czwartek (19.01) na jednej z lokalnych dróg w powiecie zgorzeleckim. Funkcjonariusze polsko-niemieckiego patrolu wytypowali tam auto osobowe, którego kierowcą okazał się obywatel Turkmenistanu, a jego pasażerami było 5 mężczyzn w wieku 26-41 lat, którzy podawali się za obywateli Egiptu (żaden z nich nie miał dokumentów potwierdzających ich tożsamość i obywatelstwo).

Obywatel Turkmenistanu usłyszał zarzut, iż działając z chęci osiągnięcia korzyści majątkowej, współdziałając z innymi osobami udzielił obywatelom Egiptu pomocy w popełnieniu przestępstwa polegającego na przekroczeniu wbrew przepisom granicy państwowej. Dodatkowo otrzymał decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia Polski i całej strefy Schengen z zakazem wjazdu na kolejne 5 lat. Na skuteczne wydalenie, cudzoziemiec oczekuje obecnie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. W strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców umieszczonych zostało także 5 jego pasażerów, wobec których trwają czynności identyfikacyjne.

Natomiast w sobotę 22 stycznia, funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie pełniąc służbę po niemieckiej stronie granicy państwowej skontrolowali jadącego w głąb Niemiec opla. Autem kierował 39-letni Afgańczyk posiadający niemiecką kartę pobytu, który z Polski przewoził trzech innych cudzoziemców, z których żaden nie miał przy sobie dokumentów tożsamości. Z oświadczeń ustnych wyka, że są to obywatel Indii oraz dwóch obywateli Syrii. Kierowcę pojazdu zatrzymano za pomocnictwo w bezprawnym przekroczeniu granicy państwowej, a pozostałych 3 cudzoziemców za nielegalny pobyt na terytorium Niemiec.

Źródło: nadodrzanski.strazgraniczna.pl

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama