Wsparcie dla regionu

Grupa PGE wsparła region zgorzelecki przy wnioskowaniu o unijne środki  Grupa PGE przygotowała wszystkie niezbędne dokumenty, aby region zgorzelecki mógł zostać objęty finansowaniem w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji („FST”). Komisja Europejska zdecydowała jednak, że w tej rundzie finansowania środki z FST mogą trafić jedynie do regionów, w których nastąpią wyłączenia bloków w elektrowniach węglowych przed 2030 […]

You are currently viewing Wsparcie dla regionu

Grupa PGE wsparła region zgorzelecki przy wnioskowaniu o unijne środki

 Grupa PGE przygotowała wszystkie niezbędne dokumenty, aby region zgorzelecki mógł zostać objęty finansowaniem w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji („FST”). Komisja Europejska zdecydowała jednak, że w tej rundzie finansowania środki z FST mogą trafić jedynie do regionów, w których nastąpią wyłączenia bloków w elektrowniach węglowych przed 2030 rokiem. W Elektrowni w Turowie wyłączenia jednostek wytwórczych planowane są po tym terminie.  W związku z tym region zgorzelecki będzie mógł starać się o środki z FST w kolejnej edycji tego funduszu i może liczyć na współpracę i pełne wsparcie ze strony Grupy PGE.

 PGE przez ponad dwa lata aktywnie uczestniczyła w procesie zmierzającym do objęcia podregionu zgorzeleckiego finansowaniem w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji („FST”), wspierając  odpowiedzialne za składanie wniosków jednostki administracyjne: administrację lokalną (odpowiedzialną za stworzenie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji – „TPST”), jak i administrację państwową (odpowiedzialną za przygotowanie Krajowego Planu Sprawiedliwej Transformacji – „KPST”). W ramach konsultacji tych projektów PGE przekazała informacje i dane dotyczące m.in. zatrudnienia w kopalni i elektrowni w Turowie, prognozy poziomu wytwarzania energii elektrycznej w perspektywie roku 2030, daty granicznej okresów użytkowania podstawowych jednostek wytwórczych (bloków), planowanych przez Grupę Kapitałową PGE inwestycji w OZE na terenie powiatu zgorzeleckiego oraz planów w zakresie redukcji emisji CO₂ dla Elektrowni Turów. 

 Ponadto PGE opracowała i przekazała do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego szczegółowe informacje na temat siedmiu projektów, które mają wesprzeć realizację Planu Sprawiedliwej Transformacji województwa dolnośląskiego. Sześć z nich ma być zrealizowane na terenie powiatu zgorzeleckiego. Wszystkie projekty przygotowane przez PGE opiewają na kwotę blisko 5,5 mld zł. Na liście projektów znajdują się:

·       „Budowa elektrociepłowni w celu zabezpieczenia potrzeb cieplnych Bogatyni”;

·       „Budowa farm fotowoltaicznych”;

·       „Budowa farm wiatrowych”;

·        „Centrum Odkrywcze – nauka i historia Górnictwa Odkrywkowego i Transformacji Regionu – projekt edukacyjno-turystyczny z elementami rekultywacji terenu”;

·       „Magazyn energii (bateryjny/chemiczny/fizyczny) – współpracujący z projektami OZE / wirtualną elektrownią”;

·       „Program Wirtualna Elektrownia – wykorzystanie kompetencji IT”;

Komisja Europejska wyraźnie wskazała, że w tej rundzie finansowania z FST środki mogą trafić jedynie do regionów, które są w stanie wykazać wyłączenia w elektrowniach węglowych na danym obszarze przed 2030 rokiem. Zgodnie z planem włączeń, jaki został przyjęty dla Elektrowni w Turowie wyłączenia bloków elektrowni planowane są po 2030 roku.  W związku z tym region zgorzelecki będzie mógł starać się o środki z FST w kolejnej edycji tego funduszu i może liczyć na współpracę i pełne wsparcie ze strony Grupy PGE.

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama