Uważaj na sylwestrowe last minute

31 grudnia, to ostatni dzień starego roku, warto zadbać o to, by spędzić go z rodziną i znajomymi, tam, gdzie planowaliśmy.

You are currently viewing Uważaj na sylwestrowe last minute
pool villa with fireworks and champagne. 3d rendering

Uważajmy zatem na nieuczciwych zainteresowanych lub sylwestrowe oferty Last Minute, które mogą pojawić się w portalach społecznościowych czy sprzedażowych.

Możliwych jest kilka wariantów oszustwa:

oferowana do wynajmu nieruchomość nie istnieje;
podszycie się pod właściciela nieruchomości i oszukańczy wynajem miejsc na internetowych portalach sprzedażowych;
przygotowanie strony łudząco podobnej do strony funkcjonującego hotelu, pensjonatu lub innego obiektu;
wyłudzenie danych/środków od właściciela wynajmowanego obiektu z wykorzystaniem portali społecznościowych lub sprzedażowych (np. wpłata zaliczki poprzez uznanie karty kredytowej);
Ostrzegamy, by ze zwiększoną uwagą weryfikować oferty wynajmu domków, apartamentów, pensjonatów, ale także potencjalnych zainteresowanych wynajmem, którzy mogą być oszustami.

Jak co roku w tym czasie mogą pojawiać się ogłoszenia, które nęcą swoją wyjątkową ofertą cenową, doskonałą lokalizacją, kuszącymi zdjęciami wnętrz czy najatrakcyjniejszymi widokami. Początkowo kontakt z wynajmującym może przebiegać poprawnie jednak już po wpłaceniu zaliczki mogą pojawić się problemy z komunikacją. To powinno być dodatkowym sygnałem, aby ponowie zweryfikować ofertę i nie narazić się na dodatkowe koszty związane z podróżą.

Możliwy jest też scenariusz, w którym oszust odwróci sytuację i oszuka wynajmującego (właściciela obiektu) na przykład za pośrednictwem portali sprzedażowych. Kontaktując się w sprawie wynajmu poza oficjalnym kanałem np. poprzez komunikator WhatsApp będzie chciał uregulować zaliczkę. W tym celu udostępni wynajmującemu link, z wykorzystaniem którego wyłudzi od wynajmującego dane do logowania się do bankowości lub dane kart płatniczych, co ostatecznie może skutkować wyczyszczeniem konta pokrzywdzonego.

Na co szczególnie zwrócić uwagę:

atrakcyjność ogłoszenia versus jego cena;
lokalizacja miejsca za pomocą kamer i programów umożliwiających podgląd okolicy;
zapoznanie się z opiniami innych zainteresowanych szczególnie z tymi negatywnymi;
korzystanie tylko z oficjalnych kanałów komunikacji na portalach sprzedażowych;
nigdy nie podawaj danych poufnych takich jak hasło, kody pin, kody autoryzacyjne, numer karty płatniczej potencjalnym gościom zainteresowanym wynajęciem obiektu.

Źródło: FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP – Centrum Wymiany i Analiz Informacji Sektora Finansowego Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Komenda Główna Policji
Fot.: Stock Adobe

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama