Od A jak ara do Z jak złotogłowa marmozeta

Roczna inwentaryzacja w Naturschutz-Tierpark Nasze-Zoo Görlitz-Zgorzelec.

You are currently viewing Od A jak ara do Z jak złotogłowa marmozeta

Na początku każdego roku większość wydarzeń w zoo związanych jest z liczeniem zwierząt, tak było też w 2023 roku. Inwentaryzacja w zoo to nie lada wyzwanie, które wymaga od opiekunów zwierząt dużo cierpliwości, pracy zespołowej oraz zastosowania przysmaków dla zwierząt, aby określić dokładną liczbę populacji. Podczas gdy liczenie zwierząt gatunków takich jak np. jaki czy pandy czerwone, które większość gości odwiedzających zoo zna nawet z imienia, jest dziecinnie proste, to w przypadku innych gatunków może być nieco bardziej skomplikowane.

I tak, w przypadku 36 pasiastych wtulonych w siebie mangust, należało najpierw rozdzielić kłębek zwierząt rozkładając pokarm w różnych miejscach na wybiegu, a następnie policzyć. W Świergolandii liczenie było jeszcze bardziej ekscytujące: kilku opiekunów zwierząt roznosiło pokarm w różnych miejscach wybiegu, a następnie zliczało, ile głodnych papużek falistych udało się im zwabić. Zabiegi te powtarzane są kilkakrotnie, w celu zwiększenia poprawności liczenia, w wyniku powyższych zabiegów wiadomo, iż Świergolandii aktualnie ćwierka 120 papużek falistych.

Reklama

Doświadczenie wielu cierpliwych opiekunów zwierząt oraz zastosowanie ulubionych przysmaków zwierząt pozwoliło ustalić, iż: „Nasze Zoo jest obecnie domem 723 zwierząt 88 różnych gatunków, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim” – oświadcza kuratorka Catrin Hammer.

Choć w zasobie zwierząt nastąpiły pewne zmiany, to nie są one tak oczywiste na pierwszy rzut oka, wynika to z faktu, iż nowoprzybyłe gatunki równoważą się liczebnie z gatunkami, które odeszły. „Od roku 2022 goście mogli podziwiać w Naszym Zoo góralki zaroślowe – małych krewnych słoni, a w tym roku nowością są moko skalne – bardzo zagrożony gatunek zwierząt z rodziny świnek morskich, a także przebywające jeszcze za kulisami rudosterki szaropierśne”, dodaje Catrin Hammer.

W zeszłym roku para gwarków wydała na świat swoje pierwsze potomstwo. Młody gwarek przebywa aktualnie w centrum randkowym dla gwarków, w celu dobrania odpowiedniej partnerki, aby w przyszłości przyczynić się wzrostu liczebności tego zagrożonego oraz trudnego w hodowli gatunku ptaków śpiewnych. Z jednej strony rok 2022 to smutek po odejściu wielbłąda Ivana, który w Naszym Zoo odbywał cyrkową rentę, z drugiej zaś radość z sukcesów hodowlanych m.in.: bambusówek, traszek krokodylowych czy pand czerwonych. Wielkim sukcesem hodowlanym 2022 oraz powodem do dumy było spektakularne wypuszczenie na wolność trzech młodych koziorożców, które w tym roku mają wydać na świat swoje potomstwo w austriackich Alpach.
Każdego roku za numerami inwentarzowymi w zoo kryją się ekscytujące historie zwierząt.

Foto: www.zoo-goerlitz.de, C.Hammer
Źródło: Naturschutz-Tierpark Görlitz e.V.

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama