Ochrona przez hodowlę

Zastosowanie turyńskich kóz leśnych na rzecz ochrony gatunków. Można je spotkać w naszych okolicach.

You are currently viewing Ochrona przez hodowlę

Ma czekoladowo-brązowe futro, jasne pręgi na pysku i białe kończyny: turyńska koza leśna – najbardziej zagrożona spośród zwierząt gospodarskich rodzima – na Górnych Łużycach, rasa kóz. Kozy te uchodzą za szczególnie wytrzymałe i odporne, dlatego idealnie nadają się do pielęgnacji krajobrazu.

W celu zachowania tej szczególnej rasy kóz, na obrzeżach jeziora Berzdorf zainicjowano projekt wypasania kóz. Odpowiedni teren udostępniła Spółdzielnia mieszkaniowa „KommWohnen” z Görlitz, która także przejęła codzienną opiekę nad liczącym obecnie 35 osobników stadem kóz. Zoo Görlitz-Zgorzelec zapewnia opiekę weterynaryjną, aktywnie pomaga szczególnie w sezonie porodowym, organizuje wpisy do księgi hodowlanej oraz zakwaterowanie dorosłego potomstwa.

Kozy żyją w „matrylinearnej” strukturze stada, dlatego samce po osiągnięciu dojrzałości płciowej opuszczają stado. Nadwyżki kóz, których nie można umieścić w innych grupach hodowli zachowawczej, zabijane są na pokarm. Dzięki temu zwierzęta mięsożerne w Zoo Görlitz otrzymują żywność pochodzącą ze zrównoważonej, przyjaznej zwierzętom hodowli na wolnym wybiegu.

Stado kóz nad jeziorem, poprzez swoje nawyki żywieniowe, wnosi istotny wkład w ochronę biotopów oraz gatunków. Zwierzęta te żywią się nie tylko trawą, ale także roślinami drzewiastymi, a nawet ciernistymi krzewami, takimi jak tarnina, głóg czy róże. W ten sposób utrzymują krajobraz otwarty, niezbędny do życia dla różnych gatunków ptaków, gadów i owadów.

„Cieszymy się z faktu, iż wspólnie z „KommWohnen” możemy realizować ten projekt. Tylko dzięki wypasowi poza terenem zoo możliwe jest ekstensywne zarządzanie tak dużą grupą kóz, przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Oznacza to, że co roku rodzi się wystarczająca liczba młodych zwierząt, aby zapewnić długotrwałą ochronę tej zagrożonej rasy kóz”, wyjaśnia Steffi Späthe, inspektor w Zoo Görlitz.

Turyńskie kozy leśne można zobaczyć odwiedzając Zoo Görlitz lub spacerując nad jeziorem Berzdorf, gdzie żyją i działają na rzecz ochrony gatunków.

Foto: C. Weß
Źródło: Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama