Nadużyli prawa do swobody przemieszczania się

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu przyjęli od niemieckiej policji 4 obywateli Białorusi oraz dwóch Gruzinów. Cudzoziemcy posiadali w Polsce legalny pobyt, jednak zdecydowali się na nielegalny pobyt w Niemczech. Od początku 2022 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przyjęli w ramach readmisji 242 cudzoziemców, którzy nadużyli prawa do swobody przemieszczania się w ramach […]

You are currently viewing Nadużyli prawa do swobody przemieszczania się

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Zgorzelcu przyjęli od niemieckiej policji 4 obywateli Białorusi oraz dwóch Gruzinów. Cudzoziemcy posiadali w Polsce legalny pobyt, jednak zdecydowali się na nielegalny pobyt w Niemczech. Od początku 2022 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przyjęli w ramach readmisji 242 cudzoziemców, którzy nadużyli prawa do swobody przemieszczania się w ramach strefy Schengen.

Do Polski 13 grudnia, po przekazaniu przez niemieckie służby, wrócił 23-letni Białorusin, który do Polski przyleciał pod koniec ubiegłego roku na podstawie wydanej mu wizy humanitarnej.  Białorusin po przylocie do Polski udał się do  Niemiec  gdzie złożył wniosek o udzielenie mu azylu. Ze względu na fakt posiadania polskiej wizy, cudzoziemiec zasłał przekazany do Polski. Cudzoziemiec otrzymał decyzje zobowiązującą go do opuszczenia Polski.

Tego samego dnia policja niemiecka przekazała w ramach readmisji uproszczonej 34-letniego Gruzina. Cudzoziemiec złożył w Polsce wiosek o zezwolenie na pobyt, następnie wyjechał do Niemiec gdzie zatrzymany został za nielegalny pobyt. Cudzoziemiec otrzymał decyzje zobowiązującą go do opuszczenia Polski.

Drugi z przekazanych Gruzinów posiadał w Polsce legalny pobyty, którego udzielił mu Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Mężczyzna jednak postanowił wyjechać do Niemiec i został zatrzymany w Goerlitz przez niemiecką policję w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy państwowej i nielegalnym pobytem na terytorium Niemiec. Z uwagi na posiadana kartę pobytu cudzoziemiec skierowany został do miejsca zamieszkania.

Dwóch kolejnych Białorusinów przekazanych zostało także wczoraj funkcjonariuszom z PSG w Zgorzelcu. Cudzoziemcy w wieku 54 i 55 lat przyjechali do Polski na podstawie wydanej przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne wizy humanitarnej. Cudzoziemcy granicę przekroczyli w Bobrownikach w marcu tego roku i tego samego dnia udali się do Niemiec. Tam złożyli wnioski o objęcie ich ochroną międzynarodową. Po powrocie do Polski cudzoziemcy, pomimo posiadania wiz humanitarnych uprawniających do pobytu w Polsce zdecydowali o wyjeździe na Białoruś.

Kilka dni temu (06.12) samolotem do Wrocławia wrócił także obywatel Pakistanu posiadający polską kartę pobytu wydaną z uwagi na zawarty związek małżeński z Polką. Mężczyzna posiadając amerykańską wizę turystyczną odleciał dwa dni wcześniej z Warszawy do Chicago. Służby migracyjne nie wpuściły go jednak na terytorium Stanów Zjednoczonych podejrzewając, że Pakistańczyk ma zamiar zostać  w ich kraju na stałe. Po przeanalizowaniu dokumentów przez tamtejsze służby migracyjne został odesłany samolotem do Warszawy, a następnie do Wrocławia. Cudzoziemiec po przeprowadzonych czynnościach wrócił do domu.

Od początku 2022 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przyjęli w ramach readmisji 242 cudzoziemców, którzy nadużyli prawa do swobody przemieszczania się w ramach strefy Schengen.

Źródło: nadodrzanski.strazgraniczna.pl

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama