Muzeum Śląskie w Görlitz otwiera historyczny szlak

Muzeum Śląskie w Görlitz zbadało historyczne ścieżki przez bliźniacze miasta Görlitz i Zgorzelec, i stworzyło aplikację w języku niemieckim, polskim i angielskim. Dzięki niej mieszkańcy regionu, turyści i wszyscy zainteresowani lokalną historią mogą poznać miejsca przesiąknięte historią po obu stronach Nysy Łużyckiej. Oficjalne otwarcie szlaku historycznego nastąpiło 30 listopada br., w obecności nadburmistrza Görlitz Oktaviana […]

You are currently viewing Muzeum Śląskie w Görlitz otwiera historyczny szlak
//Foto: Pawel Sosnowski

Muzeum Śląskie w Görlitz zbadało historyczne ścieżki przez bliźniacze miasta Görlitz i Zgorzelec, i stworzyło aplikację w języku niemieckim, polskim i angielskim. Dzięki niej mieszkańcy regionu, turyści i wszyscy zainteresowani lokalną historią mogą poznać miejsca przesiąknięte historią po obu stronach Nysy Łużyckiej. Oficjalne otwarcie szlaku historycznego nastąpiło 30 listopada br., w obecności nadburmistrza Görlitz Oktaviana Ursu i burmistrza Zgorzelca Rafała Gronicza.

Do 1945 roku dzisiejszy Zgorzelec był przedmieściem Görlitz. Wszystko zmieniło się po zakończeniu II wojny światowej – wówczas Görlitz zostało podzielone nową granicą państwową, a jedno miasto stało się dwoma. Dziś na niemieckim i polskim brzegu Nysy znajdują się miejsca, zabytki i instytucje, które łączy wspólna historia. Przygotowanych zostało sześć tras tematycznych, które pokazują zmieniającą się historię obu miast na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Aby dołączy wyjątkowy spacer wzdłuż Nysy Łużyckiej śladami historii wystarczy wybrać pożądaną trasę na stronie szlaki-zgorzelec.eu i rozpocząć ciekawą podróż w czasie.

Szlak historyczny to projekt pilotażowy, który powstał we współpracy z lokalnymi partnerami, zarówno z polskiej, jak i z niemieckiej strony Nysy Łużyckiej. – Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się go rozszerzyć o kolejne miejsca połączone wspólną historią – mówi Katarzyna Wilk-Sosnowska, która kierowała projektem.

Szlak historyczny został opracowany w ramach wspólnego projektu INTERREG Muzeum Śląskiego w Görlitz i Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze „Śląsk – wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe”.

Źródło: Schlesisches Museum zu Görlitz

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama