Dzień Babci i Dziadka bezpłatnie w muzeach w Gӧrlitz

W najbliższą niedzielę, 22 stycznia, już od godziny 10.00 muzea Görlitz udostępnią bezpłatnie swoje zbiory babciom, dziadkom i wnukom. Okazją jest obchodzony w Polsce Dzień Babci i Dziadka, który spodobał się muzealnikom z Görlitz, dlatego od kilku lat obchody tego miłego święta są akcentowane w ich placówkach, jako dzień bezpłatnego zwiedzania dla dziadków i wnucząt. […]

You are currently viewing Dzień Babci i Dziadka bezpłatnie w muzeach w Gӧrlitz
????????????????????????????????????

W najbliższą niedzielę, 22 stycznia, już od godziny 10.00 muzea Görlitz udostępnią bezpłatnie swoje zbiory babciom, dziadkom i wnukom. Okazją jest obchodzony w Polsce Dzień Babci i Dziadka, który spodobał się muzealnikom z Görlitz, dlatego od kilku lat obchody tego miłego święta są akcentowane w ich placówkach, jako dzień bezpłatnego zwiedzania dla dziadków i wnucząt.

Kaisertrutz/Barbakan

Muzealnicy podpowiadają, że świetnym wyborem na ten świąteczny dzień będzie wyprawa do pełnego wrażeń świata Zbiorów Historii i Kultury w Kaisertrutz, gdzie spacerując trasą historyczną prowadzącą od epoki lodowcowej do początków Görlitz i dalej od średniowiecza do biedermeieru, od industrializacji do roku 1990, odbędziecie niezwykłą podróż w czasie. Liczne, często intrygujące i zaskakujące, eksponaty zgromadzone w tym niesamowitym muzeum zachęcają by zatrzymać się i przyjrzeć im dokładnie. U kresu tej wyprawy przez style i epoki, w Galerii Sztuki Nowoczesnej, czeka na zwiedzających artystyczny finał z dziełami malarstwa, rzeźby, grafiki i sztuki użytkowej XX i XXI wieku.

Barockhaus/Dom Barokowy

W innym obiekcie Zbiorów Historii i Kultury Gӧrlitz, Domu Barokowym przy Neiβstrasse dziadkowie i  wnuki mogą zanurzyć się w świecie baroku podziwiając zgromadzone w tym wyjątkowym miejscu eksponaty prezentujące mieszczańską sztukę i kulturę okresu baroku, ale też pokazujące jak żyli i spędzali czas bogaci mieszczanie i kupcy tamtej epoki. Oprócz wspaniałych salonów w muzeum czekają na gości słynna zabytkowa sala biblioteczna i gabinet fizyki oraz sala z cennymi zbiorami naukowymi Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego.

Schlesisches Museum/Muzeum Śląskie

Bogata oferta Muzeum Śląskiego to propozycja na spotkanie z 900-letnią historią Śląska, dawną sztuką rękodzielniczą i okazałą architekturą renesansową, podanymi w sposób nie tylko interesujący, ale też nowoczesny. Także tu odbyć można podróż w czasie, przez epoki    i style. Muzeum mieści się w jednym z najstarszych renesansowych budynków w Niemczech a zarazem jednej z najpiękniejszych budowli Gӧrlitz, noszącej nazwę Schönhof. Zwiedzający mogą tu zapoznać się ze sztuką i rzemiosłem z XVII-XIX w. wieku, przedmiotami codziennego użytku kultury, rzemiosła i przemysłu, życiem w mieście i sztuką XIX i początku XX wieku. Na specjalnej powierzchni wystawienniczej prezentowane są tutaj dzieła klasycznej sztuki nowoczesnej ze środowiska wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wszystkie teksty w Muzeum Śląskim są sformułowane w dwóch językach, w języku niemieckim i polskim.

Senckenberg Museum für Naturkunde/Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga

Zachwycające wystawy Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Görlitz to zaproszenie do spotkania z bogatą fauną i florą Górnych Łużyc, zwierzętami tropikanych lasów i afrykańskiej sawanny, prehistorią oraz żywymi okazami ryb, płazów, gadów, owadów i ssaków. Wizyta w tym muzeum to opowieść o zachwycającej bioróżnorodności naszego regionu, której sobie często nie uświadamiamy. Znajdziecie tu wszystko to, co zachwyca w naturze  – elementy naturalnego krajobrazu, starannie odwzorowane w formie zdumiewająco precyzyjnych dioram, pozwolą odbyć szybką podróż po regionie – od stawów hodowlanych na północy, przez wrzosowiska aż po pogórze i góry na południu. Łąka, staw, zagroda wiejska, las – znajdziecie tu wszystko co rośnie i żyje wokół nas. Zwiedzający spotka się tu oko w oko z wilkiem, orłem, żurawiem oraz stu innymi gatunkami zwierząt, zobaczy skały i warstwy geologiczne Górnych Łużyc i prehistoryczne relikty, ale też pozna zwierzęta tropikalnych lasów deszczowych, czy afrykańskiej sawanny. A na koniec ochłonie od nadmiaru wrażeń w wiwarium z żywymi okazami zwierząt regionalnych i tropikalnych. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W kasie Muzeum, można bez dodatkowych opłat wypożyczyć audiopilota z komentarzem do wystaw po niemiecku, polsku i angielsku.

Godziny otwarcia muzeów w dniu 22 stycznia

Budynki Zbiorów Historii i Kultury Görlitz:

– Kaisertrutz, Platz des 17. Juni 1 i Barockhaus, Neißstraße 30 są otwarte w godzinach 10-16

– Muzeum Historii Naturalnej w Senckenberga, Am Museum 1, w godzinach 10-17

– Muzeum Śląskie w Görlitz, Brüderstraße 8, Schönhof, w godzinach 10-17

Źródło: zgorzelec.eu

Dodaj komentarz

Reklama
Reklama